MCF52258CVN66
Part Number: MCF52258CVN66
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13)
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF52258CVN66 Available.
Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13)
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Contact Plating Silver, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Weight 443.698386 mg
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 66 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 80 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of I/Os 96
Number of Programmable I/O 96
Number of Timers/Counters 10
Operating Supply Voltage 3.3 V