MCF52256CAG66
Part Number: MCF52256CAG66
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF52256CAG66 Available.
Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Weight 1.319103 g
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 66 MHz
Interface CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 66 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of I/Os 96
Number of Programmable I/O 96
Number of Timers/Counters 10
Operating Supply Voltage 3.3 V