MCF52233CAF60
Part Number: MCF52233CAF60
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MCF52235 ColdFire Microcontroller Data Sheet | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF52233CAF60 Available.
MCF52235 ColdFire Microcontroller Data Sheet | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 80
Weight 637.552426 mg
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 60 MHz
Interface Ethernet, I2C, SPI, UART, USART
Max Frequency 60 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of ADC Channels 8
Number of Bits 32
Number of Ethernet Channels 1
Number of I2C Channels 1
Number of I/Os 43
Number of Programmable I/O 56
Number of PWM Channels 8
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 10
Number of UART Channels 3
Operating Supply Voltage 3.3 V
Oscillator Type Internal
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size 32 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.5 mm
Length 14 mm
Width 14 mm