MCF5213CAF66
Part Number: MCF5213CAF66
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MCU 32-bit MCF521x ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V Automotive 100-Pin LQFP Tray
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MCF5213CAF66 Available.
MCU 32-bit MCF521x ColdFire RISC 256KB Flash 3.3V Automotive 100-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 100
Weight 685.207974 mg
Access Time 66 µs
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Density 2 Mb
Frequency 66 MHz
Interface CAN, I2C, SPI, UART, USART
Max Frequency 66 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 256 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of ADC Channels 8
Number of Bits 32
Number of I2C Channels 1
Number of I/Os 55
Number of Programmable I/O 56
Number of PWM Channels 8
Number of SPI Channels 1
Number of Timers/Counters 10
Number of UART Channels 3
Operating Supply Voltage 3.3 V
Oscillator Type Internal
Peripherals DMA, I2C, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size 32 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.4 mm
Length 14 mm
Width 14 mm