Optoelectronics > LEDs > MCE4WT-A2-0000-000M03
MCE4WT-A2-0000-000M03
| Part Number: | MCE4WT-A2-0000-000M03 |
| Manufacturer: | Wolfspeed |
| Part Type: | Optoelectronics > LEDs > MCE4WT-A2-0000-000M03 |
| Qty Available: | |
| Description: | Led, Wht, 430 Fl, Kit M03, Bins Wc, Wd, Wf, Wg, Wh, Wj, Wn, Wp |
PCX has Wolfspeed Optoelectronics > LEDs > MCE4WT-A2-0000-000M03 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Led, Wht, 430 Fl, Kit M03, Bins Wc, Wd, Wf, Wg, Wh, Wj, Wn, Wp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Color | White |
| Lens Color | Clear |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Color Rendering Index (CRI) | 75 |
| Forward Current | 350 mA |
| Forward Voltage | 3.1 V |
| Illumination Color | White |
| Lens Style | Diffused, Dome |
| Luminous Flux | 430 lm |
| Max Current Rating | 700 mA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of LEDs | 4 |
| Test Current | 350 mA |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Depth | 7.5 mm |
| Height | 4.48 mm |
| Length | 7.5 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Wolfspeed MCE4WT-A2-0000-000M03
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the color of the LED?
How many LEDs are included in the kit?
What is the forward voltage of the LED?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.