MC68LK332ACAG16
Part Number: MC68LK332ACAG16
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MCU 32-Bit 68K/M683xx ColdFire RISC ROMLess 5V 144-Pin LQFP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MC68LK332ACAG16 Available.
MCU 32-Bit 68K/M683xx ColdFire RISC ROMLess 5V 144-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 144
Weight 1.319103 g
Access Time 16 µs
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 16 MHz
Interface EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART
Max Frequency 16 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 2 kB
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Bits 32
Number of I/Os 15
Number of Programmable I/O 15
Number of Timers/Counters 16
Operating Supply Voltage 5 V