MC68360ZQ25VL
Part Number: MC68360ZQ25VL
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MPU ColdFire M683xx Processor RISC 32-Bit 0.57um 25MHz 357-Pin BGA Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MC68360ZQ25VL Available.
MPU ColdFire M683xx Processor RISC 32-Bit 0.57um 25MHz 357-Pin BGA Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Mount Surface Mount
Number of Pins 357
Weight 2.1737 g
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 25 MHz
Interface Ethernet, UART
Max Frequency 25 MHz
Max I/O Voltage 5 V
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 3.3 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of Cores 1
Operating Supply Voltage 3 V