MC68360AI25L
Part Number: MC68360AI25L
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: MPU ColdFire M683xx Processor RISC 32-Bit 0.57um 25MHz 240-Pin FQFP Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MC68360AI25L Available.
MPU ColdFire M683xx Processor RISC 32-Bit 0.57um 25MHz 240-Pin FQFP Tray
Mount Surface Mount
Number of Pins 240
Weight 7.349897 g
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 25 MHz
Interface Ethernet, SPI, UART
Max Frequency 25 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.25 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Number of Cores 1
Number of I/Os 3
Number of Timers/Counters 4
Operating Supply Voltage 5 V