MC68332ACEH25
Part Number: MC68332ACEH25
Manufacturer: NXP Semiconductors
Qty Available:
Description: CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 25MHzROMless 132-PQFP (24.13x24.13)
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MC68332ACEH25 Available.
CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit 25MHzROMless 132-PQFP (24.13x24.13)
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 132
Weight 4.724505 g
Access Time 25 µs
Core Architecture Coldfire
Data Bus Width 32 b
Frequency 25 MHz
Interface EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART
Max Frequency 25 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Power Dissipation 766 mW
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Type ROMless
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Bits 32
Number of I/Os 15
Number of Programmable I/O 15
Number of Timers/Counters 16
Operating Supply Voltage 5 V