Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ECD
MC34063ECD
| Part Number: | MC34063ECD |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ECD |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 1.5A, 100kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ECD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 1.5A, 100kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 89 % |
| Frequency | 100 kHz |
| Input Current | 1.5 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 38 V |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
Documentation for STMicroelectronics MC34063ECD
| Datasheet | View & Download MC34063ECD Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

