Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ACN
MC34063ACN
| Part Number: | MC34063ACN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ACN |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator/Controller, Voltage-mode, 1A, 100kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ACN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator/Controller, Voltage-mode, 1A, 100kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Efficiency | 89 % |
| Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 38 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.8 mm |
| Width | 7.1 mm |
Documentation for STMicroelectronics MC34063ACN
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACN Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








