Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ACD-TR
MC34063ACD-TR
| Part Number: | MC34063ACD-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ACD-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | MC34063 Series 40 V 1.5 A DC / DC Monolithic Converter Control Circuit - SOIC-8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MC34063ACD-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MC34063 Series 40 V 1.5 A DC / DC Monolithic Converter Control Circuit - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 89 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 38 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics MC34063ACD-TR
| Datasheet | View & Download MC34063ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACD-TR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC34063ACD-TR Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











