Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > MC3403N
MC3403N
| Part Number: | MC3403N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > MC3403N |
| Qty Available: | |
| Description: | IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP / Op Amp Quad Low Power Amplifier ¡À15V/30V 14-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > MC3403N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP / Op Amp Quad Low Power Amplifier ¡À15V/30V 14-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 10 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Rise Time | 350 ns |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.6 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments MC3403N
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MC3403N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC3403N Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







