Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > MC33172N
MC33172N
| Part Number: | MC33172N |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > MC33172N |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 6500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > MC33172N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 6500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.1 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 44 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 250 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 220 µA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Output Current | 27 mA |
| Output Current per Channel | 27 mA |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
Documentation for STMicroelectronics MC33172N
| Datasheet | View & Download MC33172N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC33172N Datasheet |
| Datasheet | View & Download MC33172N Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.