Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX690EPA-
MAX690EPA+
| Part Number: | MAX690EPA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX690EPA- |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX690 Series 4.5 to 4.75 V 70ms Push Pull Microprocessor Supervisor - PDIP-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX690EPA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX690 Series 4.5 to 4.75 V 70ms Push Pull Microprocessor Supervisor - PDIP-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 251 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.75 V |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Overvoltage Threshold | 4.75 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 35 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 4.65 V |
| Type | Battery Backup Circuit |
| Undervoltage Threshold | 4.5 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.45 mm |
| Length | 9.91 mm |
| Width | 7.87 mm |
Documentation for Analog Devices MAX690EPA+
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX690EPA- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690EPA- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range for this product?
How many pins does this product have?
Does this product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






