Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX690ACSA-
MAX690ACSA+
| Part Number: | MAX690ACSA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX690ACSA- |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 4.65V 1 Active Low/Push-Pull Automotive 8-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX690ACSA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 4.65V 1 Active Low/Push-Pull Automotive 8-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 20 mA |
| Max Power Dissipation | 471 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.75 V |
| Max Supply Current | 350 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 200 µA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Overvoltage Threshold | 4.75 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 471 mW |
| Reset | Actie low, Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Schedule B | 8542310000 |
| Threshold Voltage | 4.65 V |
| Type | Battery Backup Circuit |
| Undervoltage Threshold | 4.5 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices MAX690ACSA+
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX690ACSA- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX690ACSA- Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








