Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6829SHUT-T
MAX6829SHUT+T
| Part Number: | MAX6829SHUT+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6829SHUT-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, Ultra-Low-Voltage SOT23 µP Supervisors with Manual Reset and Watchdog Timer |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6829SHUT-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, Ultra-Low-Voltage SOT23 µP Supervisors with Manual Reset and Watchdog Timer
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 696 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.2 V |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Operating Supply Current | 10 µA |
| Overvoltage Threshold | 1.358 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 1.268 V |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Analog Devices MAX6829SHUT+T
| Datasheet | View & Download MAX6829SHUT-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6829SHUT-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6829SHUT-T Technical Drawing |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


