Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX680CSA
MAX680CSA
| Part Number: | MAX680CSA |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX680CSA |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.01A, 8kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX680CSA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.01A, 8kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 4 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 10 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 8 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices MAX680CSA
| Datasheet | View & Download MAX680CSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX680CSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX680CSA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of converter used in this product?
What is the maximum switching frequency of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



