Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6751KA29-T
MAX6751KA29+T
| Part Number: | MAX6751KA29+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6751KA29-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 2.925V/Adj 1.575V to 5V 8-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6751KA29-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 2.925V/Adj 1.575V to 5V 8-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-8 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 408.2 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Operating Supply Current | 5 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.984 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Reset | Active Low |
| Threshold Voltage | 2.925 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 2.867 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.45 mm |
| Case/Package | SOT-23-8 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 408.2 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Operating Supply Current | 5 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.984 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Reset | Active Low |
| Threshold Voltage | 2.925 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 2.867 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices MAX6751KA29+T
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6751KA29-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX6751KA29-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6751KA29-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX6751KA29-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6751KA29-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the voltage range of the product?
Does the product have a watchdog timer?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the MAX6751KA29+T?
Does the MAX6751KA29+T comply with any industry standards or regulations?
Are there any alternate parts available for the MAX6751KA29+T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



