Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6734KASYD3-T
MAX6734KASYD3+T
| Part Number: | MAX6734KASYD3+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6734KASYD3-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Single-/Dual-/Triple-Voltage µP Supervisory Circuits with Independent Watchdog Output |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6734KASYD3-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single-/Dual-/Triple-Voltage µP Supervisory Circuits with Independent Watchdog Output
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-8 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 444.4 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 3 |
| Operating Supply Current | 4 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.25 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 2.925 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 2.125 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices MAX6734KASYD3+T
| Datasheet | View & Download MAX6734KASYD3-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6734KASYD3-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6734KASYD3-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX6734KASYD3-T Technical Drawing |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

