Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6710CUT-T
MAX6710CUT+T
| Part Number: | MAX6710CUT+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6710CUT-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 4.38V/2.93V/1.58V/Adj 1.8V/2.5V/3V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6710CUT-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 4.38V/2.93V/1.58V/Adj 1.8V/2.5V/3V/3.3V/5V 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 695.7 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 4 |
| Output Current | 20 mA |
| Overvoltage Threshold | 1.62 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 4.38 V |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Undervoltage Threshold | 1.53 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices MAX6710CUT+T
| Datasheet | View & Download MAX6710CUT-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6710CUT-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6710CUT-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6710CUT-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6710CUT-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
How many outputs does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



