Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX667CSA-
MAX667CSA+
| Part Number: | MAX667CSA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX667CSA- |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator, 4.8V Min, 5.2V Max, 0.35V Dropout, CMOS, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX667CSA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed/Adjustable Positive LDO Regulator, 4.8V Min, 5.2V Max, 0.35V Dropout, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 8 |
| Current Rating | 250 mA |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Schedule B | 8542390000 |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Analog Devices MAX667CSA+
| Datasheet | View & Download MAX667CSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX667CSA- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX667CSA- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX667CSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX667CSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX667CSA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX667CSA- Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








