Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX662AESA-T
MAX662AESA+T
| Part Number: | MAX662AESA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX662AESA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX662 Series 5.5V 30 mA 500 kHz Charge Pump SMT Switching Regulator - SOIC-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX662AESA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX662 Series 5.5V 30 mA 500 kHz Charge Pump SMT Switching Regulator - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 471 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 185 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Topology | Boost, Charge Pump |
| Height | 1.75 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices MAX662AESA+T
| Datasheet | View & Download MAX662AESA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX662AESA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX662AESA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





