Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX642ACPA-
MAX642ACPA+
| Part Number: | MAX642ACPA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX642ACPA- |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 0.45A, 50kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX642ACPA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 0.45A, 50kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Efficiency | 80 % |
| Max Input Voltage | 16.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Power | 10 W |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Output Current | 500 µA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Switching Frequency | 50 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Width | 7.87 mm |
Documentation for Analog Devices MAX642ACPA+
| Datasheet | View & Download MAX642ACPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX642ACPA- Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


