Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX641AEPA-
MAX641AEPA+
| Part Number: | MAX641AEPA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX641AEPA- |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 0.45A, 45kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX641AEPA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 0.45A, 45kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 16.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Power | 10 W |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Output Current | 1 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 45 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Width | 7.87 mm |
Documentation for Analog Devices MAX641AEPA+
| Datasheet | View & Download MAX641AEPA- Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX641AEPA- Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
