Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6370KA-T
MAX6370KA+T
| Part Number: | MAX6370KA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6370KA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 1 Active Low/Push-Pull 8-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6370KA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 1 Active Low/Push-Pull 8-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 444.4 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 10 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Reset | Active Low |
| Schedule B | 8542390000 |
| Type | Watchdog Circuit |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices MAX6370KA+T
| Datasheet | View & Download MAX6370KA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6370KA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6370KA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6370KA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6370KA-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX6370KA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6370KA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


