Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX636ACPA
MAX636ACPA
| Part Number: | MAX636ACPA |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX636ACPA |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 0.525A, 50kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX636ACPA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 0.525A, 50kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 16.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 525 mA |
| Max Output Power | 50 mW |
| Max Output Voltage | -12 V |
| Min Input Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | -1.31 V |
| Nominal Output Voltage | -12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Output Configuration | Negative |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | -12 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 50 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Width | 7.87 mm |
Documentation for Analog Devices MAX636ACPA
| Datasheet | View & Download MAX636ACPA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX636ACPA Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



