Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6365PKA29-T
MAX6365PKA29+T
| Part Number: | MAX6365PKA29+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6365PKA29-T |
| Qty Available: | |
| Description: | SOT23, Low-Power µP Supervisory Circuits with Battery Backup and Chip-Enable Gating |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6365PKA29-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SOT23, Low-Power µP Supervisory Circuits with Battery Backup and Chip-Enable Gating
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-8 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.85 V |
| Min Supply Voltage | 0 V |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Overvoltage Threshold | 3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 150 ms |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Type | Battery Backup Circuit |
| Undervoltage Threshold | 2.85 V |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Analog Devices MAX6365PKA29+T
| Datasheet | View & Download MAX6365PKA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6365PKA29-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6365PKA29-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6365PKA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6365PKA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6365PKA29-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6365PKA29-T Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



