Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6354LTUK
MAX6354LTUK
| Part Number: | MAX6354LTUK |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6354LTUK |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Voltage Microprocessor Supervisory Circuit 4.63V/3.08V 1.8V/2.5V/3V/3.3V/5V 5-Pin SOT-23 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6354LTUK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Voltage Microprocessor Supervisory Circuit 4.63V/3.08V 1.8V/2.5V/3V/3.3V/5V 5-Pin SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 571 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Watchdog Timer | No |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.