Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6315US26D3-T
MAX6315US26D3+T
| Part Number: | MAX6315US26D3+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6315US26D3-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 2.63V 1V to 5.5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > MAX6315US26D3-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 2.63V 1V to 5.5V 4-Pin(3+Tab) SOT-143 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-253-4 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.68 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.58 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 5 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Overvoltage Threshold | 2.68 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 2.63 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.58 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.22 mm |
Documentation for Analog Devices MAX6315US26D3+T
| Datasheet | View & Download MAX6315US26D3-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6315US26D3-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX6315US26D3-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX6315US26D3-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX6315US26D3-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX6315US26D3-T Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




