Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX629ESA-T
MAX629ESA+T
| Part Number: | MAX629ESA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX629ESA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX629 Series 5.5 V 500 mA 300 kHz Boost/Flyback Switching Regulator - SOIC-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX629ESA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX629 Series 5.5 V 500 mA 300 kHz Boost/Flyback Switching Regulator - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 28 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
Documentation for Analog Devices MAX629ESA+T
| Datasheet | View & Download MAX629ESA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX629ESA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX629ESA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
Does this product have synchronous rectifier?
What is the input voltage range for this product?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




