Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX608ESA
MAX608ESA
| Part Number: | MAX608ESA |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX608ESA |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller, Current-mode, 300kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX608ESA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller, Current-mode, 300kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 186.993455 mg |
| Duty Cycle | 85 % |
| Max Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 16.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 16.5 V |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Power | 10 W |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Topology | Boost |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices MAX608ESA
| Datasheet | View & Download MAX608ESA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX608ESA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX608ESA Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


