Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX5035DASA-T
MAX5035DASA+T
| Part Number: | MAX5035DASA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX5035DASA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX5035 Series 76 V 1 A 125 kHz Buck Surface Mount Switching Regulator - SOIC-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX5035DASA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX5035 Series 76 V 1 A 125 kHz Buck Surface Mount Switching Regulator - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 76 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 13.2 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 13.2 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 125 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices MAX5035DASA+T
| Datasheet | View & Download MAX5035DASA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX5035DASA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX5035DASA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX5035DASA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX5035DASA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX5035DASA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





