MAX3233EEWP+G36
Part Number: MAX3233EEWP+G36
Manufacturer: Analog Devices
Qty Available:
Description: ±15kV ESD-Protected, 1µA, 250kbps, 3.3V/5V, Dual RS-232 Transceivers with Internal Capacitors
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number MAX3233EEWP+G36 Available.
±15kV ESD-Protected, 1µA, 250kbps, 3.3V/5V, Dual RS-232 Transceivers with Internal Capacitors
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 20
Weight 266.712314 mg
Data Rate 250 kbps
ESD Protection Yes
Interface RS-232
Logic Function Transceiver
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 3 V
Nominal Supply Current 1 µA
Number of Drivers 2
Number of Receivers 2
Number of Transceivers 1
Number of Transmitters 2
Operating Supply Current 1 mA
Operating Supply Voltage 3.3 V
Packaging Bulk
Propagation Delay 250 ns
Schedule B 8542390000
Simplex/Duplex Full Duplex
Height 2.35 mm
Length 13 mm
Width 7.6 mm