Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CPW
MAX3232CPW
| Part Number: | MAX3232CPW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CPW |
| Qty Available: | |
| Description: | RS-232 TRANSCEIVER, 5.5V, TSSOP-16; DEVI; MSL: MSL 1 - Illimité; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CPW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RS-232 TRANSCEIVER, 5.5V, TSSOP-16; DEVI; MSL: MSL 1 - Illimité; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Current Rating | 1 mA |
| Data Rate | 250 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments MAX3232CPW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the data rate of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








