Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CDWR
MAX3232CDWR
| Part Number: | MAX3232CDWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CDWR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC / Dual Transmitter/Receiver RS-232 16-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CDWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC / Dual Transmitter/Receiver RS-232 16-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| Data Rate | 250 kbps |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments MAX3232CDWR
| Technical Drawing | View & Download MAX3232CDWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX3232CDWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX3232CDWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the data rate of the product?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




