Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CDR
MAX3232CDR
| Part Number: | MAX3232CDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Interface IC dual transmitter/receiver RS-232, MAX3232CDR, SOIC-16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX3232CDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Interface IC dual transmitter/receiver RS-232, MAX3232CDR, SOIC-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Data Rate | 250 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 5.4 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments MAX3232CDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's interface?
What is the data rate of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












