Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX232IN
MAX232IN
| Part Number: | MAX232IN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX232IN |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transmitter/Receiver 2TR 2 Transceiver 2 Receiver 16-Pin Plastic Dip Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > MAX232IN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transmitter/Receiver 2TR 2 Transceiver 2 Receiver 16-Pin Plastic Dip Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Data Rate | 120 kbps |
| ESD Protection | Yes |
| Logic Function | Receiver, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments MAX232IN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of MAX232IN?
What is the supply voltage range for MAX232IN?
What is the data rate of MAX232IN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









