Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > MAX2232EEE
MAX2232EEE
| Part Number: | MAX2232EEE |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > MAX2232EEE |
| Qty Available: | |
| Description: | RF Amp Chip Single Power Amp 928MHz 5.5V 16-Pin QSOP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > MAX2232EEE Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF Amp Chip Single Power Amp 928MHz 5.5V 16-Pin QSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Frequency | 800 MHz |
| Gain | 23.9 dB |
| Max Frequency | 928 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 20.3 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 25 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Test Frequency | 915 MHz |
Documentation for Analog Devices MAX2232EEE
| Datasheet | View & Download MAX2232EEE Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Analog Devices MAX2232EEE?
What are the categories that this product belongs to?
What is the frequency range of this RF amplifier?
What is the package type of this RF amp chip?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
