Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > MAX1946ETA-T
MAX1946ETA+T
| Part Number: | MAX1946ETA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > MAX1946ETA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Smallest Single USB Switch with Autoreset and Fault Blanking in Tiny TDFN Package |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > MAX1946ETA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Smallest Single USB Switch with Autoreset and Fault Blanking in Tiny TDFN Package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.1 A |
| Operating Supply Current | 40 µA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices MAX1946ETA+T
| Datasheet | View & Download MAX1946ETA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1946ETA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1946ETA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1946ETA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key feature?
What is the supply voltage range for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



