Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1928EUB25-
MAX1928EUB25+
| Part Number: | MAX1928EUB25+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1928EUB25- |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 0.8A, 1200kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO10 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1928EUB25- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 0.8A, 1200kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | UMAX |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Analog Devices MAX1928EUB25+
| Datasheet | View & Download MAX1928EUB25- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1928EUB25- Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage range for this switching regulator?
How many outputs does this switching regulator have?
Does this switching regulator have a synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
