Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1836ETT33-
MAX1836ETT33+
| Part Number: | MAX1836ETT33+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1836ETT33- |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, 0.45A, Bicmos, PDSO6, 3 X 3 Mm, 0.80 Mm Height, Lead Free, MO-229WEEA, TDFN-6 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1836ETT33- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, 0.45A, Bicmos, PDSO6, 3 X 3 Mm, 0.80 Mm Height, Lead Free, MO-229WEEA, TDFN-6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Efficiency | 90 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 125 mA |
| Max Output Voltage | 24 V |
| Max Power Dissipation | 1.951 W |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Output Current | 125 mA |
| Output Voltage | 1.25 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Height | 800 µm |
Documentation for Analog Devices MAX1836ETT33+
| Datasheet | View & Download MAX1836ETT33- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1836ETT33- Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX1836ETT33- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1836ETT33- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of the switching regulator?
What is the input voltage range of the switching regulator?
How many outputs does the switching regulator have?
What is the efficiency of the switching regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

