Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1818EUT20-TG16
MAX1818EUT20#TG16
| Part Number: | MAX1818EUT20#TG16 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1818EUT20-TG16 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.25V to 5V2V 0.5A 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1818EUT20-TG16 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.25V to 5V2V 0.5A 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Accuracy | 1 % |
| Input Bias Current | 125 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1.25 V |
Documentation for Analog Devices MAX1818EUT20#TG16
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the technical specifications of the MAX1818EUT20#TG16?
Is the MAX1818EUT20#TG16 compliant with any industry standards or regulations?
Are there any alternative names or part numbers for the MAX1818EUT20#TG16?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.