Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1818EUT18-T
MAX1818EUT18+T
| Part Number: | MAX1818EUT18+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1818EUT18-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.25V to 5V1.8V 0.5A 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1818EUT18-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.25V to 5V1.8V 0.5A 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 36.003894 mg |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Evaluation Kit | Yes |
| Input Bias Current | 125 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Noise | 115 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 125 µA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.63 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1818EUT18+T
| Datasheet | View & Download MAX1818EUT18-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1818EUT18-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1818EUT18-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1818EUT18-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1818EUT18-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX1818EUT18-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1818EUT18-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the compliance status of MAX1818EUT18+T?
What are the technical specifications of MAX1818EUT18+T?
Are there any alternative names or part numbers for MAX1818EUT18+T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



