Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1776EUA-T
MAX1776EUA+T
| Part Number: | MAX1776EUA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1776EUA-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX1776 Series 24V 200 kHz Buck Surface Mount Switching Regulator - MICRO-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1776EUA-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX1776 Series 24V 200 kHz Buck Surface Mount Switching Regulator - MICRO-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | UMAX |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 95 % |
| Max Input Voltage | 24 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Output Voltage | 24 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices MAX1776EUA+T
| Datasheet | View & Download MAX1776EUA-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1776EUA-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1776EUA-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1776EUA-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
How many outputs does this product have?
What is the efficiency of this product?
What is the input voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



