Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1771CSA
MAX1771CSA
| Part Number: | MAX1771CSA |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1771CSA |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC / 12V or Adjustable, High-Efficiency, Low IQ, Step-Up DC-DC Controller |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1771CSA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC / 12V or Adjustable, High-Efficiency, Low IQ, Step-Up DC-DC Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 186.993455 mg |
| Duty Cycle | 92 % |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 16.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 110 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Output Power | 24 W |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Bulk |
| Reference Voltage | 1.5 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Topology | Boost |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1771CSA
| Datasheet | View & Download MAX1771CSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1771CSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1771CSA Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1771CSA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the input voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



