Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1735EUK25-T
MAX1735EUK25+T
| Part Number: | MAX1735EUK25+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1735EUK25-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX1735 Series -6.5 V 200 mA Adj./Fixed Low-Dropout Linear Regulator -SOT-23-5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > MAX1735EUK25-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX1735 Series -6.5 V 200 mA Adj./Fixed Low-Dropout Linear Regulator -SOT-23-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Input Bias Current | 85 µA |
| Max Input Voltage | -6.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 571 mW |
| Max Supply Voltage | -2.5 V |
| Min Current Limit | 1.02 A |
| Min Input Voltage | -2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | -6.5 V |
| Noise | 160 |
| Nominal Output Voltage | -2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -5.5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Negative |
| Reference Voltage | -1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1735EUK25+T
| Datasheet | View & Download MAX1735EUK25-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1735EUK25-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download MAX1735EUK25-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1735EUK25-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the voltage range of the linear regulator?
What is the maximum output current of the linear regulator?
What is the package type of the linear regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







