Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1724EZK50-T
MAX1724EZK50+T
| Part Number: | MAX1724EZK50+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1724EZK50-T |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX1724 Series 5.5 V 150 mA Boost Surface Mount Switching Regulator - TSOT-5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1724EZK50-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX1724 Series 5.5 V 150 mA Boost Surface Mount Switching Regulator - TSOT-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 90 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 219.1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.65 mm |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 90 % |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 219.1 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.65 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1724EZK50+T
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1724EZK50-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1724EZK50-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1724EZK50-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1724EZK50-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1724EZK50-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the switching regulator?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the package type of the switching regulator?
What is the product category of MAX1724EZK50+T?
What is the brand of MAX1724EZK50+T?
What is the package type of MAX1724EZK50+T?
What is the maximum output current of MAX1724EZK50+T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



