Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1697UEUT-T
MAX1697UEUT+T
| Part Number: | MAX1697UEUT+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1697UEUT-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.06A, 400kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX1697UEUT-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.06A, 400kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 36.003894 mg |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.4 V |
| Nominal Supply Current | 1.8 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 60 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 1.45 mm |
| Width | 1.63 mm |
Documentation for Analog Devices MAX1697UEUT+T
| Datasheet | View & Download MAX1697UEUT-T Datasheet |
| Datasheet | View & Download MAX1697UEUT-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX1697UEUT-T Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX1697UEUT-T Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the maximum input voltage for this product?
What is the output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



