Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX16936SATEA-V-
MAX16936SATEA/V+
| Part Number: | MAX16936SATEA/V+ |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX16936SATEA-V- |
| Qty Available: | |
| Description: | MAX16936 Tube Active Step-Down DC to DC switching regulator 14V 5mm 2.5A 220kHz~2.2MHz |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > MAX16936SATEA-V- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MAX16936 Tube Active Step-Down DC to DC switching regulator 14V 5mm 2.5A 220kHz~2.2MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Voltage | 10 V |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
Documentation for Analog Devices MAX16936SATEA/V+
| Datasheet | View & Download MAX16936SATEA-V- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download MAX16936SATEA-V- Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download MAX16936SATEA-V- Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of the MAX16936SATEA/V+?
What is the input voltage range for the MAX16936SATEA/V+?
What is the maximum output current of the MAX16936SATEA/V+?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

